“Српска Кападокија” испод јужних обронака Фрушке горе

Мало које насеље може се похвалити богатом историјом као Крчедин. Налази се испод јужних обронака источног дела Фрушке горе и трагови живота на овом месту потичу чак из неолита, где се и данас могу видети налазишта из тог доба. Кроз село су пролазили многи народи- Келти, Римљани, Турци, Аустроугари и свако је оставио неки свој траг.

Име села- Крчедин, потиче из грчке митологије и верује се да је назив добило спајањем две речи Каркинос- по демону у облику рака и речи Иден – што значи видети, јер се верује да је Херкул на овом месту потукао демона Каркина.

Крчедин

Можда је наинтересантнији део историје из гвозденог доба, јер оно у Крчедину практично почиње са доласком Келта. Келти су се населили у југоисточном Срему и многа налазишта у Крчедину потичу из тог доба.

-Претпоставља се да је овде био Опидум, келтски град- рекао нам је Миодраг Обрадовић, аутор монографије „Крчедин, моје село“ и додао да се то поткрепљује и великом збирком новца која је пронађена у Крчедину и која броји 883 кованице, те је уједно и највећа поставка келтског новца која је пронађена на једном месту. Кованице су имитација грчких драхми са ликовима из грчке митологије.

Поред богате историје, Крчедин може много тога да понуди туристима. Пре свега, ту је Дунав који је магнет за туристе са Крчединском адом, као специјалним резерватом природе.

-Ко није био у Крчединској ади, када дође не може да верује да се тако нешто налази надомак великих центара као што су Београд и Нови Сад. То је у оаза мира у којој се налази мноштво биљног и животињског света. Ово је велики туристички потенцијал у смислу показивања лепота- објашњава Обрадовић.

О Крчединској ади

Крчединска ада је природно речно острво, оаза лепоте и мира, природно станиште бројних биљних и животињских врста: крава, коза, коња, оваца морки, аутохтоних и одомаћених сорти живине, магараца, подолског говечета, али и орла белорепана, црне роде…

Представља веома значајан део Специјалног резервата природе „Ковиљско-петроварадински рит“ и једна је од најзначајнијих ада у Подунављу. Са обалом дугом око 10 км и површином од скоро 9 км², спада у групу највећих дунавских ада од ушћа Драве до ушћа Тисе у Дунав.

Крчединска ада се налази у рукавцу који се протеже наспрам Крчедина, па се до ње долази чамцем из овог села или Бешке.

 

Крчединска ада-оаза мира

На Крчединској ади слободно галопирају дивљи коњи, ту су и подолска говеда, магарци а на њих помно мотре пулини. На 800 хектара живи преко 500 грла стоке која живи слободно, на ади се рађају, једу и спавају.

Ипак о магулицама и дивљим коњима брину ритски сточари из околних села Ковиљ, Гардиновци, Крчедин и Бешка.

Аду посећују и многе дивље животиње, које лети дођу копном или препливају на острво, тако да је могуће угледати шакале, дивље свиње и јелене, али и дивље патке. Поред тога приобаље аде једно је од највећих мрестилишта шарана у Европи.

Крчединска ада (фото-indjijatravel.rs)

Крчединска ада постала „Српска Кападокија“

Крчединска ада почетком јуна ове године званично је постала „Српска Кападокија“. Од идеје до реализације поменутог пројекта прошло је само годину дана истакли су из Туристичке организације општине Инђија, која се на овај начин уписала у историју српског туризма.

Први комерцијални летови реализовани су 03. јуна. Као и у Турској, бројни туристи имали су прилику до септембра да осете магију, и уживају у пејзажу Крчединске аде из ваздуха. Посетиоцима је, током сезоне, на располагању било седам балона који су стигли из Кападокије а летове је реализовала посада од 12 пилота која је стигла из Турске.

-Читав потез на коме су балони летели током сезоне на Крчединској ади , потпуно су туристички опремљен. Туристи су поред фотографисања и самог лета, могли да уживају у прелепим пејзажима, природи и животињама које се на овом делу налазе- подсетио је Урош Трифуновић, директор ТОО Инђија и додао да је ова туристичка атракција уврштена у туристичку понуду Новог Сада чиме се убудуће очекује додатни развој туризма, како Инђије, тако и Новог Сада.

-Туристичка организација, морам да подсетим, пројекат реализује у сарадњи са турском компанијом „Kaya balloons“ која је отворила представништво своје компаније у Србији, како би лакше обављали поменуту делатност- подсетио је Трифуновић.

Пробном лету почетком јуна присуствовао је и покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић који је овом приликом истакао да је пројекат „Српска Кападокија“ доказ да се само заједничким радом свих нивоа власти могу постићи овако велики резултати.

Осим покретања нове туристичке понуде на Крчединској ади од пројекта „Српска Кападокија“ очекује се и даљи развој туризма испод јужних обронака источног дела Фрушке горе.

Живодарка Витасовић

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*