У Новом Саду одржана је свечаност отварања регионалног пројекта под називом “The State Called Unity” у оквиру које је организована садња стабала у организацији Удружења Моханђи Србија у оквиру регионалног пројекта садње “United We Plant”.
“Оно што радимо данас радимо да бисмо променили димензију размишљања људи. Да престанемо да само узимамо од Земље, већ да јој на овај начин, садњом дрвећа, некако враћамо. То радимо у вртићу, јер је суштина пројекта да деца науче, од малих ногу, одакле долазе воћке које имају. Ми на планети тренутно имамо 195 држава, имамо доста религија и раса, што већ говори о подељености. Ипак, колективно можемо да урадимо нешто за ову планету и да допринесемо природи ,” рекао је Моханђи том приликом.
У Новом Саду, садњи првих стабала придружили су се гости који су подржали пројекат који поштује очување природе али и позитивно утиче на смањење емисије гасова са ефектом стаклених башта и емисије угљен диоксида.
Јелена Моравски, помоћница начелнице Градске управе за заштиту животне средине је рекла да овакви пројекти јесу позитиван пример који треба следити.
“У оквирима своје одговорности треба дати конкретан допринос када је у питању смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште. Пројекат у којем данас са радошћу учествујемо јесте чињење доброг дела за наредне генерације кроз смањење утицаја на климатске промене”, додала је Јелена Моравски.
Јелена Прица, помоћница директора “Градско зеленило” је изразила наду да ће се овај пројекат проширити и да ће саднице стабала воћака красити дворишта бројних вртића и школа у Новом Саду.
“Дивна је акција у којој се показује брига према природи а истовремено будућим генерацијама оставља зеленији град”, рекла је Јелена Прица.
Руководилац објекта “Различак” Јања Тодоровић је захвалила свима што су дошли и нагласила да жели да заједно пратимо како ће стабла напредовати.
“Значајно је све ово што радимо за добробит наше деце како би их од малих ногу подстакли да размишљају о биљкама које смо посадили у нашем дворишту. Посебно сам срећна што су деца учествовала у садњи али и што ће даље учествовати у одржавању ових стабала а временом ће уживати и у плодовима, воћкама,” рекла је Јања Тодоровић.
“Држава звана јединство”
У оквиру пројекта “The State called Unity”, који Удружење Моханђи Србија реализује у партнерству са Моханђи удружењима и АЦТ Фондацијама у Босни и Херцеговини, Хрватској, Македонији, Црној Гори и Словенији, посађено је око 250 првих стабала, а садња ће се наставити током 2023. и 2024. године са циљем да се засади између 6.000 и 12.000 стабала воћа у целом региону.
Пројекат “The State called Unity” сачињавају три сегмента – “United We Plant” (покрет за очување природе и промоцију биљне исхране) Унитед Wе Станд фор Пеаце (покрет за едукацију и утицај који је неопходан да се покрене позитиван дијалог унутар региона) и Унитед Wе Целебрате (представљање техника и метода које доприносе стабилности појединца, заједнице, те друштва уопште, инспиришући сваког да живи свој пуни потенцијал).
* Реализацију пројекта „Садимо дрвеће да би усадили здрав ваздух“ суфинансира Министарство културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.