Природа и традиција: “Дан Дунава” у Срцу Баноштора

Баноштор, живописно село у Општини Беочин, и ове године било је центар славља и културе поводом манифестације “Дан Дунава”.

Овај значајан догађај, који је одржан крајем јуна у Баноштору, приредио је богат програм посвећен обележавању реке која је одувек играла кључну улогу у животу овог краја. Посетиоци су имали прилику да уживају у разноликим активностима, укључујући традиционалне музику и плес, гастрономске делиције, као и едукативне радионице које истичу важност заштите животне средине. Уз све то, “Дан Дунава” нуди и уникатну прилику за упознавање локалне историје и културе, као и забава за све узрасте. чиме је још једном доказано да је чаролија Дана Дунава  празник за све чула.

Ове године манифестација је одржана по 13. пут у организацији Туристичке организације Беочини Месне заједнице Баноштор.  Манифестација је одржана 29. јуна – баш на Међународни Дан Дунава, чиме мештани овог места указују на важност ове реке за настанак и развој насеља на самој обали ове велике реке.

„Међународни Дан Дунава је традиционално обележен овде уБаноштору већ 13 година за редом. Циљ ооваквих манифестација јесте подизање нивоа свести најмлађих посетилаца , али наравно и одраслих, о очувању природних ресурса  који и јесу један од највећих туристичких потенцијала у нашој општини.“, рекла је Љубица Саватић, вд директора Туристичке организације Општине Беочин.

Програм обележавања Међународног дана Дунава почео је наступим сусечког црквеног хора “Блговеститељ” као и наступом беочинског дечијег хора “Свети Василије Острошки”.

„Данас смо припремили разноврснеедукативне и забавне радионице на тему очувања еко система Дунава, а оргранизовали смо и такмичење у кувању рибљег котлића, где че бити проглашено и најбоље куван котлић, али и најлошије спремљен котлић уз наравно пропратни музички и културно – уметнички програм. Традиционално, као и до сада, удружење жена „Јана“ из Баноштора припремило је преко 2500 крофни које ће бесплатно делити свим посетиоцима манифестације“, каже Саватић.

Драгица Крстић је председница Савета Месне заједнице Баноштор и председница најстаријег удружења жена „Јана“ које је 23. априла прославило пола века постојања и рада.

„Пошто поред нашег села протиче река Дунав, ми смо одлучили да уприличимо једну манифестацију у којој ће учествовати сви – од најмлађих до најстаријих. Ово је манифестација за све генерације. И ове године припремили смо више од 2500 крофни које делимо свим посетиоцима, а учешће у манифестацији узели су и пецароши, фудбалери, а увече је планиран и концерт  – то је за младе“, каже Крстић.

Манифестација је и ове године одржаа захваљујући подршци локалне самоуправе у чије име је присутне поздравио Немања Вилић, председник Скупштине Општине Беочин.

„Ја увек волим да истакнем да је ово једна од мени најдражих манифестација, јер је програм посвећен најмлађим суграђанима, којима покушавамо да приближимо значај реке Дунав“, рекаоје председник Скупштине Општине Беочин подсећајући да је прошле године потписан споразум којим је предвиђена изградња пристаништа за бродове баш у Баноштору, што ће, како се очекује, бити велики замајац развоја туризма и Баноштора, али и Беочина уопште.

Као прилику да се представи својим потенцијалним купцима ову манифестацију искористио је Сима Ковачевић из Сусека који се бави производњом козјих сирева.

„Много ми значи што учествујем овде на овој манифестацији, али морам да кажем да сам ја из ове Општине и да сам ја познат, ја сам већ седам година у козарству. Моји сиреви су специфични јер се моје козе хране по цео дан на пашњаку и то током целе године, изузев у зимским екстремним условима или рецимо као што је сада летња екстремна температура“, каже Ковачевић истичући да очекује да ће изградња пристаништа у Баноштору побољшати положај малих произвођача.

Манифестацију је свечано отворио Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић који је истакао да ће општина Беочин као и до сада имати подршку Покрајинске владе и Секретаријата за привреду и туризам на чијем је челу.

„Ово се надовезује на причу о изградњи пристана у Баноштору – и Влада Србије и Покрајинска влада препознале су Беочин и Дунав као важне за туризам. Подсетићу вас да смо ми при крају израде пројектно – техничке документације за изградњу бициклистичке стазе Нови Сад – Беочин старом пругом а идеја јесте да се упрао што је могуће више промовише Дунав као и очување средине, јер то је оно што модерном туристи треба. Ја сам пресретан што, како кажу на београдском аеродрому,већина туриста кад слете питају како могу да дођу до Новог Сада и Војводине и то је заиста један од успеха. Општина Беочин јесте пример локалне самоуправе која жели да изгради потпуно нову туристичку дестинацију и ми ћемо их у томе подржати“ рекао је Иванишевић.

Природне лепоте и културно наслеђе Баноштора добили су прилику да заблистају у пуном сјају, а дружење и разнолики програми створили су незаборавне тренутке за све присутне и зато организатори поручују „Видимо се следеће године на  Дану Дунава!“.

Мирјана Митровић

Пројекат “Беочинске манфифестације за понос”  суфинансиран је од стране Општине Беочин. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*