Откривена биста Дејана Медаковића у Матици српској

FOTO/ srbija.gov.rs

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић истакла је данас, на свечаности поводом откривања бисте Дејана Медаковића у Матици српској, да је од велике важности то да се и у савременом друштву што више афирмишу вредности задужбинарства и доброчинства, као вредан залог за лепшу будућност.

Гојковић је бисту открила са Павлом Медаковићем, сином Дејана Медаковића, на Дан добротвора Матице српске, који се обележава на рођендан Марије Трандафил, једне од највећих добротвора у нашем народу.

Ове две личности заслужено су заузеле место уз најзначајнија имена која су градила и прославила најстарију културну и научну институцију у српском народу. И не само то – Дејан Медаковић и Марија Трандафил својим целокупним делом и друштвеном ангажованошћу симболизују неке од најпознатијих одлика нашег народа, пре свега искрено родољубље и несебичну бригу за друге, указала је она.

Потпредседница Владе је навела да Дејан Медаковић, којем ће се у јулу ове године открити биста и у његовој Карловачкој гимназији, спада у најужи ред личности које су у том смислу обележиле не само 20. век, већ и читаву нашу историју.

Према њеним речима, вредно радећи на очувању и даљој изградњи културног и националног идентитета, овај ерудита је до најсуптилнијих детаља проучио историју нашег народа, његову уметност и културу.

Веома широким распоном интересовања, бавећи се историјом уметности и класичном историјом, књижевним делима која красе незаборавни описи свакодневног живота српског грађанског сталежа, Дејан Медаковић је, како је рекла, спознао сву величину Србије и српског народа.

Она је објаснила да му је то омогућило да постане један од најбољих тумача утицаја прошлости на будућност и да без грешке препозна блиске и далеке препреке које нас чекају на историјском путу.

Гојковић је нагласила да је Матица српска скоро два века дом српске културе, њених најумнијих представника и просветитеља који су посвећено промовисали значај науке и образовања и тиме у нашем народу ширили не само хоризонте знања, већ и самопоштовања.

Дан добротвора Матице српске је, како је истакла, прилика и да се подсетимо да су међу највећим добротворима и најпознатијим члановима Матице српске били кнез Милош Обреновић и његов брат Јеврем, Петар Други Петровић Његош, припадници краљевске породице Карађорђевић, Сава Поповић Текелија, Михајло Пупин, друге значајне личности и бројни други познати и мање познати припадници нашег и других народа, који су подржавали рад Матице српске.

Она је подсетила на то да међу свима њима, посебно место заузима Марија Трандафил, доброчинитељка која је Српској православној цркви и Матици српској завештала своју велику имовину и вредне задужбине, и између осталог подигла зграду у којој се налази ова институција.

Гојковић је напоменула и да је Марија Трандафил помагала сиромашнима и немоћнима, као и бројним болницама, а за време првог српско-турског рата била и председница одбора за прикупљање помоћи рањеницима.

Она је оценила да је од велике важности да и у савременом друштву што више афирмишемо вредности задужбинарства и доброчинства, као вредан залог за лепшу будућност.

Према њеним речима, непролазне вредности које Матица баштини скоро 200 година уназад нису само чврсто упориште њеног историјског значаја, већ и поуздани показатељ њене улоге у савременом друштву.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*