
Осим природних блага којима Фрушка гора обилује, њен значај огледа се и у културно-историјском наслеђу, које је овековечено са чувених 17 фрушкогорских манастира, колико их је до данас сачувано. Иначе, на Фрушкој гори је изграђено 35 православних манастира, од којих је сачувано само 17, док су два манастира настала у скорије време. Сви манастири су смештени на подручју од 50 км дужине и 10 км ширине, на Фрушкој гори, изузев манастира Фенек који се сврстава у фрушкогорске манастире али се налази у месту Јаково, општина Сурчин. У близини манастира обично се налазе извор и манастирско насеље – прњавор.
У оквиру пројекта „Дунав и Фрушка гора – еколошки бисери Војводине“ настављамо представљање фрушкогорских манастира који су део туристичке понуде у области верског туризма.
Привина глава
Манастир Првина глава налази се на западном делу Фрушке горе, пет километара од Шида. У питању је женски манастир са црквом посвећеном Светим арханђелима Михаилу и Гаврилу.
Постоје две легенде о настаку овог манастира. Једна, која говори да га је подигао у 15. веку деспот Вук Бранковић и да је тада градитељима дата извесна сума новца за његову градњу, али пошто су они побегли, као лопови бивају убијени на том месту и од тада и потиче назив Привина глава, тј. „пребијена глава”.
За другу легенду, ипак, кажу да је реалнија од прве. Она каже да је земљопоседник Прива подигао цркву у 13. веку, а да је на темељима те богомоље деспот Јован Бранковић је у 15. веку подигао манастир.
Манастир је у Другом светском рату опљачкан, али није претрпео већа разарања.
Манастир Привина глава (фото: Манастири у Србији)
Кувеждин
Манастир Кувеждин се налази на југозападном делу Фрушке горе, у близини места Дивош, У питању је мушки манастир смештен у узаној долини и окружен са три брдашца обрасла ретком шумом. Поред манастира, ту су и манастирско имање и башта.
Манастир Кувеждин има богату ризницу и велике земљопоседе, а под управом Кувеждина били су и оближњи манастири Дивша и Петковица.
Основао га је у 16. веку последњи српски деспот Стефан Штиљановић, а манастир је посвећен Светом Сави и његовом оцу Стефану Немањи.
У кругу манастира постоји извор на коме се можете освежити.
Шишатовац
Манастир Шишатовац се налази на јужним падинама западног дела Фрушке горе у истоименом селу.
Настанак манастира везан је за догађај из 1520. године када су се на том месту затекли монаси из манастира Жича који су бежали од Турака.
Подаци говоре о томе да су монаси малу цркву посвећену Светом Николи срушили и подигли нову посвећену рођењу Богородице.
Више пута је рушена и обнављана, али је коначан изглед добила у 18. веку.
Посетиоци и верници могу да уживају у прелепом природном окружењу манастира који је током Другог светског рата тешко страдао, тада су уништене библиотека и архива, а драгоцености су опљачкане.
Ђипша
Манастир Ђипша у народу је познат и под називом манастир Дивша. У питању је женски манастир смештен на јужним падинама западног дела Фрушке горе. По предањима, манастир Ђипша је подигао деспот Јован Бранковић крајем 15. века са манастирском црквом посвећеном Светом Николи.
Током бурне историје овај манастир, као и остали, био је много пута рушен и пљачкан, па тако и крајем Другог светског рата, када је манастир миниран. Том приликом је свод цркве делимично срушен а звоник тешко оштећен. Данас манастир чине Црква Светог Николе и спратни конак.
Манастир Ђипша (фото: Туризам инфо)
Ново Хопово
Манастир Ново Хопово налази се надомак Ирига, на самом ободу шуме. Према предањима, основао га је деспот Ђурађ Бранковић почетком 16. века са црквом посвећеном Светом Николи.
На самом улазу у манастир, налзи се натпис због којег се веровало да је манастир изграђен 1576. године, али је то година када је, уставри, изграђена црква.
Манастир Ново Хопово био је и просветни центар током више векова. Срби су из Београда долазили да уче да читају и пишу. Доситеј Обрадовић се овде замонашио и боравио око три године.
На само два километра од манастира налази се и мало језеро, које је такође доступно посетиоцима.
Манастир Ново Хопово (приватна архива)
Старо Хопово
Осим језера, на само два километра од манастира Ново Хопово, изолован и окружен боровом шумом, налази се мушки манастир Старо Хопово. У питању је манастир који је један од најмањих на Фрушкој гори.
Предања говоре да је и овај манастир подигао деспот Ђорђе Бранковић крајем 15. и почетком 16. века, а тада гради и цркву посвећену Светом Николи.
Стара црква, од дрвета и покривена црепом, страдала је у земљотресу. Средином 18. века, уместо ње ниче данашња црква посвећена Светом Пантелејмону.
Манастир Старо Хопово (фото:ТОВ)
Живодарка Витасовић
Leave a Reply