Фестивал „Карпати“: Певањем до очувања језика

ФОТО/ Преузета фотографија / https://www.vrbas.ne/ ФОТО/ Прийнята фотографія / Офіційна презентація Општини Врбас

Русински језик припада групи источнословенских језика и говори се претежно у Србији, Украјини, Мађарској и Словачкој. Његова јединственост огледа се у богатом лексику и специфичној граматици, која чува елементе из прошлости. Русински језик није само средство комуникације; он је важан део културног идентитета Русина, а његово очување кроз песму, књижевност и свакодневни живот представља кључну активност за јачање заједнице. Кроз образовање и културне манифестације, настоји се да се овај језик сачува и пренесе на млађе генерације.

Очување русинског језика суочава се с бројним изазовима, посебно у савременом друштву које се брзо мења. Млађе генерације често користе доминантне језике, што доводи до смањења свакодневне употребе русинског. Поред тога, недостатак образовних програма и ресурса на русинском језику отежава његово учење и очување. Ове препреке чине важно да заједница активно ради на промоцији језика кроз културне манифестације, музичке фестивале и образовне иницијативе, како би се осигурало да се богато наслеђе пренесе на будуће генерације.

Један од кључних начина за очување русинског језика и културе су фестивали, а посебно Фестивал хорског певања Карпати. Овај догађај окупља чланове заједнице, омогућавајући им да се изразе кроз музику и песму на свом језику. Кроз наступе разних хорских друштава, фестивал не само да промовише русинску традицију, већ и јача осећај припадности и поноса међу учесницима. Овакви фестивали пружају платформу за размену искустава, очување језика и јачање идентитета, истовремено омогућавајући да се богато наслеђе Русина пренесе на млађе генерације. Фестивал Карпати стога постаје кључни стуб у очувању и промоцији русинског језика и културе.

Ове године фестивал хорског певања Карпати оджан је по 14. Пут у просторијама КПД „Карпати“ у Врбасу.

Овај догађај не представља само прилику за уживање у богатом музичком наслеђу русинске заједнице, већ и кључну платформу за очување њихове културе и идентитета.

Русини, као један од малобројних народа у Србији, носе са собом богату историју која сеже дубоко у прошлост. Њихова традиција, језик и обичаји су резултат вековног суживота на овим просторима, а очување тих вредности представља изазов, али и обавезу свих чланова заједнице. Фестивал је од посебног значаја јер кроз музику и песму, русинска заједница успева да очува свој језик и традицију, преносивши их с генерације на генерацију.

На фестивалу је ове године наступило шест русинских друштава, међу којима су домаћи Хор КПД „Карпати” из Врбаса, Хор Гркокатоличке парохије светих апостола Петра и Павла, као и Русинског културног центра Нови Сад „Хармонија”. Ови ансамбли су својим репертоаром приказали не само музику, већ и дух заједнице, изражавајући емоције и приче које су обликовале њихов живот кроз векове.

Фестивал је отворио председник општине Врбас Милан Глушац. Он је истакао да је у питању значајна манифестација која потврђује да је Врбас град културе и град богате културне традиције.

“Културно наслеђе је највећа људска драгоценост, његова предност и обележје. И најмања честица тог блага ваљана је и достојна да је сачувамо. Више од 630 година, колико траје наша званична историја, Врбас је посвећен неговању своје богате културне баштине. И како би рекао Милош Н. Ђурић, свака од 23 нације уткала је своје најизврсније и најлепше наслеђе у богати ћилим заједничке културе. Овде у општини Врбас кроз велики број манифестација славимо нашу различитост. Славимо традицију свих националних заједница које живе сложно у међусобној љубави, уважавању и поштовању”, рекао је Глушац.

Председник општине је додао да фестивал “Карпати” на најбољи могући начин репрезентује посебност русинске националне културе и креативности и кроз очување традиције хорског певања, и њеним спајањем с визијом будућности, доприноси креирању позитивног имиџа општине Врбас.

“Повезујући људе из целе Војводине око заједничке страсти према хорском певању, фестивал чува традицију, омогућавајући јој да се изнова афирмише и буде камен темељац нових генерација. Општина Врбас је поуздан партнер фестивала, али и других уметничких смотри, и наставићемо да то будемо и у будућности”, рекао је Глушац.

Песма игра кључну улогу у очувању идентитета Русина, јер кроз стихове и мелодије, они причају о својој прошлости, обичајима и свакодневици. Ова традиција им омогућава да одрже везу с прецима, али и да се суоче с изазовима модерног друштва. Кроз заједничко певање, чланови друштава стварају осећај припадности и поноса, што је посебно важно у свету који се брзо мења.

Фестивал хорског певања Карпати тако постаје не само уметнички догађај, већ и важан културни феномен који инспирише и повезује људе. Јачањем заједнице и промовишући сарадњу између различитих друштава, фестивал доприноси очувању богате русинске традиције и омогућава да се њихова култура и језик чују и ван граница сопствене заједнице.

Пројекат “Мостови културе: Русини у Србији / Мости културе: Русини у Србији”  суфинансиран је од стране Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*