Дунав – привлачан за туристе, познат и по легендама

Дунав кроз Србију тече дужином од 588 километара. Плован је целим својим током и протиче кроз два највећа градска туристичка центра ове земље – Београд и Нови Сад. У Војводини, Дунав је део канала Дунав-Тиса-Дунав изграђеног за заштиту од поплава и наводњавање. Овај канал изузетно је атрактиван за вожњу бродом или чамцем, а право је место и за љубитеље пецања жељне доброг улова.

Дунав – по величини друга река у Европи 

Друга по величини у Европи, река Дунав је одувек била важан део историје ових простора. Па је тако интересантна прича о бурној прошлости Старог Сланкамена, села које се налази на месту где Дунав подсеца крајње обронке Фрушке горе и где се Тиса улива у Дунав. Вековима је представљало границу различитих империја.

-На брду изнад села налазе се импресивни остаци тврђаве коју су изградили Келти из племена Скордиска, а затим је доградили Римљани који су месту дали име Акуминкум, па вековима касније преузели Турци као стратешко место на Дунаву. На темељима римског Акуминкума у средњем веку изграђена је тврђава. Као утврђење историјски извори је помињу још 1072. године као „Каструм Зеленкамен“. Почетком 15. века била је у поседу српских деспота из породице Бранковић, док је Турци заузимају 1521. године- каже Душан Егленџија, председник Удружења наутичара „Марина“ и неко ко је добро изучио историју овог села.

Ипак, најзанимљивија је прича о Атили Хунском која каже да је на месту где се Тиса улива у Дунав, у близини Старог Сланкамена, сахрањен овај римски владар са богатсвом које је стекао за живота.

-Људи из целог света су долазили у Стари Сланкамен са жељом да уз модерну технологију пронађу благо које је закопано заједно са телом Атиле Хунског, међутим то никоме није пошло за руком. Ја у шали волим да кажем, када би наша држава дошла до тог богатства сви проблеми би били решени- каже Егленџија.

Атила Хунски 

Наш саговорник се дотакао и приче о речном туризму, за који Дунав, у овом делу Војводине, итекако има потенцијала. Наутичари су допринели развоју речног туризма оснивањем Удружења у Старом Сланамену које је основано 2003. године и које данас броји око 100 чланова.

Егленџија је истакао да су доста напредовали од оснивања до данас, те да окупљају у својим секцијама веслаче, спортске риболовце, старије али и оне младе који су ангажовани око пливања и једрења.

-Спортским риболовом се углавном бави старија, мушка популација која се са одласком у пензију учлањује у наше Удружење. Они нешто млађи су ангажовани око свега што је везано за реку и воду. Ми данас имамо око 75 такозваних везова за мала пловила (бродиће, чамце итд)- каже Егленџија.

Одлучили смо да свој допринос развоју туризма дамо организовањем такозваних промо тура које подразумевају панорамско разгледање Старог Сланкамена са бродића којим посетиоце возимо до ушћа реке Тисе у Дунав, које се налази на 1215 километру тока Дунава. Уз панорамско разгледање могу да уживају у музици и причама нашег водича- каже председник Удружења наутичара у Старом Сланкамену у додаје:

-Промо туре се организују сваког викенда, једном или двапут дневно, зависно од броја посетилаца. Имамо добру сарадњу са Туристичком организацијом Војводине која организује посете Старом Сланкамену, али сарађујемо и са туристичким агенцијама из Мађарске, одакле нам долазе посетиоци који живе у градовима који се налазе уз реку па их интересује да на лицу места виде где се Тиса улива у Дунав.

Пристан Удружења наутичара на Дунаву

Поред организовања промо тура Удружење наутичара посетиоцима може да понуди камп простор за приколице, затим део плаже где су, поред многих других планова, предвидели изградњу базена за најмлађе.


Живодарка Витасовић

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*