Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић отворила је данас у Скупштини Војводине четврту Руско-српску археолошку конференцију под називом „Од Урала до Балкана: контакти и конфликти у римско време и у средњем веку“.
Домаћин вишедневне конференције је Музеј Војводине, у сарадњи са Народним музејом Србије у Београду и „Ермитажом“ у Санкт Петербургу у Русији.
Поздрављајући више од 50 учесника великог међународног скупа у име Покрајинске владе и ресорног секретаријата, Драгана Милошевић је истакла да ће размена искустава свакако надоградити досадшња научна сазнања у овој области.
„Моћ разума је – говорио је велики филозоф Артур Шопенхауер – оно што човека чини другачијим од животиња, да није ограничен само на уску, очевидну садашњост, него да истражује и зна и неупоредиво пространију прошлост са којом је садашњост у вези“, рекла је Милошевићева и додала да тек тако човек стиче разумевање за своје доба, а може да ствара и закључке о будућности.
Према њеним речима, много је путева који нас воде у ту пространу, богату и драгоцену прошлост, без које не бисмо знали ни ко смо, ни шта смо, нити куда треба да идемо, а један од најважнијих и најпоузданијих јесте археологија.
„Импресиван је обухват времена које ћете ви у наредних пет дана осветлити – од римског доба до средњег века“, нагласила је Драгана Милошевић наводећи да је још импресивнији простор у који је то време смештено: од Урала, о чијим тихим и снежним врховима је певао највећи писац српског језика Милош Црњански, до Балкана, на којем је – према његовим речима – све што је било велико, били то богови, вере, хероји или страдалници, сишло са планина.
Како је рекла Милошевићева, изузетно је значајна континуирана сарадња српских и руских институција културе, а посебно Музеја Војводине, као једне од најважнијих установа чији је оснивач Покрајинска влада, и „Ермитажа“, једног од најбогатијих и најугледнијих музеја на свету – сарадња која ће бити настављена и у времену пред нама.
Она је учесницима конференције – из Санкт Петербурга, Москве, Пскова, Самаре, Рјазања, Тјумена, Симферопоља и Туле у Руској Федерацији, из Солуна у Грчкој, Остраве у Чешкој Републици, Лајпцига у Немачкој и Кембриџа у Сједињеним Америчким Државама – поручила да их Српска Атина, АП Војводина и цела Република Србија – дочекују с најсрдачнијом добродошлицом.
У име Музеја Војводине поздравне речи упутила је директорка мр Тијана Станковић Пештерац, истичући да сарадња тог музеја са највећим институцијама културе и археологије у Русији траје 15 година и да управо ова конференција говори да се заједничким радом на археолошким налазиштима, разменом искуства и надоградњом знања долази до великих открића.
Госте је поздравио и организациони секретар овогодишње конференције Станко Трифуновић, археолог у Музеју Војводине, који је свима пожелео добру сарадњу током наредних дана.
У име гостију речи захвалности домаћинима, Покрајинској влади и компанији „Гаспромњефт“, која је дала подршку у реализацији овог пројекта, упутио је Алексеј Фурасјев, руководећи научни сарадник чувеног петроградског музеја, који је подсетио и на то да се данас и наредних дана у оквиру манифестације „Дани Ермитажа“ у Србији организује изложба у Народном музеју у Београду и балетски наступ у Народном позоришту.
Конференција се организује на основу уговора о сарадњи Музеја Војводине са „Ермитажом“ и Институтом за историју материјалне културе Руске академије наука у Санкт Петербургу и Институтом археологије у Москви. До сада су две конференције одржане у Србији, а једна у Москви, и као њихов резултат изашла су два зборника научних радова на српском и руском језику.
Leave a Reply