Министар информисања и телекомуникација у Влади Републике Србије Михаило Јовановић обишао је данас село Калањевци код Љига, где су завршени радови на изградњи широкопојасне телекомуникационе инфраструктуре и уведен брзи интернет у прве куће овог села.
Јовановић је том приликом истакао да у овом селу успешно напредује један од најбитнијих пројеката дигитализације у Србији који реализује Министарство – изградња оптичке, телекомуникационе инфраструктуре којом се обезбеђује брзи интернет, протока преко 100Мб/с у руралним пределима наше земље.
Министарство је направило план да се до краја 2025. године брзи интернет уведе у више од 700 села, да се у ту сврху изгради више од 4.700 километара траса оптичких каблова и да се повеже више од 120.000 домаћинстава и око 720 школских објеката, прецизирао је он и додао да је у Калењевцима већ 15 кућа искористило могућности и добило свој прикључак.
Он је нагласио да се новим Законом о електронским комуникацијама, који је Народна скупштина усвојила крајем априла, подстиче улагање у развој мрежа високих капацитета и протока.
Широкопојасни интернет је постао универзални сервис, а законом је препозната улога Владе и предвиђене су подстицајне мере којима ће се омогућити да свака кућа у Србији има могућност приступа брзом интернету.
Током посете ОШ „Сестре Павловић” у селу Калањевци, Министарство информисања и телекомуникација је заједно са „Телекомом Србија” опремило школу лаптоп рачунарима.
Поред министра, догађају су присуствовали и председник Општине Љиг Драган Лазаревић, начелник Колубарског округа Милош Милутиновић и извршнa директоркa продаје у „Телекому“ Катарина Суботић.
Увођењем брзог интернета у селима обезбеђује се доступност услуга електронске управе, дигитална настава и дигитални садржаји и у најмањим, истуреним одељењима основних школа у Србији, покретање бизниса и могућности да се користи електронска трговина како би пољопривредни и други производи били доступни у сваком тренутку преко интернета.
Такође, овим пројектом обезбеђује се и праћење мултимедијалног садржаја – више стотина телевизијских канала, забавног и научног програма, спортског и филмског програма, фиксне и мобилне телефоније.
Leave a Reply