Богата фрушкогорска фауна

Фрушка гора је подручје интересантне геолошке прошлосто. Густе шуме, обиље воде и простране ливаде омогућиле су опстанак разнолике фауне. У седиментима ове планине откривена је и веома разнолика фосилна фауна. Најзначајнији локалитети фосилних остатака су Черевићки поток, где су пронађене 164 фосилне врсте, и усек код Гргетега, са 120 врста. Поменути локалитети јединствени су у Европи и на њима су пронађени фосили мамута, бизона, ирваса и других сисара, које је пре око милион година ловио примитивни човек на овим просторима.

Када говоримо о фрушкогорској фауни, водоземци на овом подручју присутни су са 12 врста подељених у шест фамилија и седам родова: даждевњаци, мрмољци, жабе мукачи, жабе крекетуше, жабе крастаче, жабе чешњарке и праве жабе. Шарени даждевњак је једна од веома ретких и угрожених врста из класе водоземаца. Гмизавци или рептили присутни су са 11 врста  на Фрушкпј гори, подељених у шест фамилија и девет родова корњача, гуштера и змија.  Веома ретка врста из класе рептила је шарка и једина је отровна змија Фрушке горе, а занимљиве врсте су и барска корњача, смук и белоушка.

Даждевњак (фото: НП Фрушка гора)

Многобријни су и бескичмењаци који насељавају Фрушку гору. Најбројнији представници су инсекти, попут ваљкастих црва, метиља, малочекињастих црва, пауколике животиње, ракови и инсекти. Детаљно су проучене фамилије осоликих мува и комараца из реда двокрилаца. Веома занимљива врста је јеленак, заштићени представник  из фамилије инсеката. Због све мањег броја природних станишта, храстових шума, ова врста је све ређа. Поред јеленка, заштићене врсте које се истичу су риђи шумски мрав, храстова стрижибуба и врста Росалиа алпина.

Добро је проучена и фауна кичмењака која, на Фрушкој гори, броји 280 врста. Фрушкогорски потоци нису погодна станишта за рибе, па су оне присутне са десетак алохтоних врста у вештачким акумулацијама које представљају рај за спортске риболовце. Највише има шарана, амура, сома, штуке, смуђа, бабушке, деверике и још неких врста беле рибе.

На Фрушкој гори живи и 211 врста птица, од којих се 130 врста гнезда на овом подручју, тако да поменута планина  представља једно од најважнијих станишта ретких врста птица у Србији. Друга група птица су селице, које се два пута годишње кратко задржавају на планини. Значајни становници Фрушке горе су птице грабљивице, од којих већина спада у заштићене врсте као што су орао крсташ, орао кликтавац, патуљасти орао, степски соко, мрка луња, краткопрсти кобац, осичар и друго. Ту се могу наћи и активна гнезда орла крсташа, грабљивице која представља најугроженију врсту са Светске црвене листе. На Фрушкој гори живе птице као што су: црвена чапља, црна рода, дивља гуска, шумска шљука, мали шарени детлић, мала сова ушара, дрозд имелаш и друге.

Црна рода (фото: НП Фрушка гора)

У богату фауну Фрушке горе убрајају се и сисари који су заступљени са 60 врста из 16 фамилија и 42 рода. Регистровано је 17 врста из фамилије шишмиша потковичара, а  најинтересантније су мали бркати вечерњак, широкоухи љиљак, дугокрили љиљак и ширококрили поноћњак. Међу ситним сисарима који живе на Фрушкој гори су текуница, слепо куче, мала ровчица, пругасти миш, веверица и пух лешникар. Значајнији представници крупних сисара су шакал, дивља мачка, срна, јелен, дивља свиња, јазавац, куна златица, твор и лисица. Постоје и алохтоне врсте крупних сисара као што су јелен лопатар и муфлон, који се гаје у ловиштима.

Живодарка Витасовић

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*