Један од главних узрока загађења ваздуха јесте брзо ширење урбаних целина, односно брзо ширење градова, пренасељеност, раст индустријске производње. Једно од решења у таквим условима јесу такозвани “Зелени кровови”.
Загађење ваздуха један је од највећих еколошких изазова са којима се Србија суочава, поготово ако се узме у обзир да најновији извештаји глобалног терета болести показују да је загађење ваздуха један од десет главних глобалних фактора ризика по здравље. Ни даља предвиђања научника И истраживача нису светла. Организација за економску сарадњу И развој (ОЕЦД) предвиђа да ће до 2050. године на глобалном нивоу загађење ваздуха бити највећи узрок смртности. Добра вест је ипак да се ова суморна прогноза може променити у корист човечанства.
Иако су зелени кровови у Европи већ у експанзији, престоница Србије је добила свој први зелени кров и то на Вождовцу.
На згради Општине Вождовац отоврен је први зелени кров у Београду који представља један од реализованих еколошких пројеката у оквиру Акционог плана адаптације на климатске промене.
“Ово је пример како треба да изгледају сви равни кровови не само на јавним установама већ на свим зградама где постоји таква могућност. Општина Вождовац има и друге спремне пројекте и идеје за остале јавне установе на њеној општини, које треба такође да урадимо као што смо урадили и овај кров на општинској згради – рекао је Председник Скупштине града Никола Никодијевић и захвалио Општини Вождовац и Секретаријату за заштиту животне средине на његовој реализацији.
ПРЕДНОСТИ ЗЕЛЕНИХ КРОВОВА:
Побољшање квалитета ваздуха – Зелени кровови сманњују загађење ваздуха, раде као филтери штетних гасова, смањују дистрибуцију прашине и смога.
Смањење температуре – Зелени кровови смањују температуре у летњим месецима
Повећање енергетске ефикасности објекта – зелени кровови смањују дневне потребе за климатизацијом током лета за преко 75%
Економске уштеде – Зелени кровови дупло дуже трају од конвенционалних
Естетска вредност – Зелени кровови повећавају естетску вредност објеката
Управљање атмосферским водама – Зелени кровови продужавају време отицања што доводи до смањења оптерећања канализационих цеви.
Звучна изолација – Зелени крвови могу да смање буку за 40 до 50 децибела.
Заштита од пожара – у односу на конвеционалне кровове, зелени кровови су мање запаљиви и као такви могу да пружају заштиту од пожара.
СУБВЕНЦИОНИСАЊЕ ЗЕЛЕНИХ КРОВОВА
Постављање зелених кровова није тако јефтино. Претрагом цена на интернтету може се видети да цена кровног врта почиње од 40 евра по квадрату па навише, док је цена супстрата од 90 евра па навише. Цена зависи од бројних фактора али и састојака који диктирају тежину.
“С обзиром на то да овакви пројекти нису баш јефтини, мораћемо да видимо како да субвенционишемо део трошкова како би грађани могли на више година да финансирају реализацију. Ово је сигурно будућност јер је Београд један урбан град и зато у урбаним срединама морамо тражити сваки кутак у коме ћемо моћи да засадимо зеленило. Оно ће пре свега имати позитиван утицај на заштиту животне средине, што и јесте део стратегије коју је усвојио градски парламент” – нагласио је Никодијевић и додао да ће и друге општине следити пример Вождовца те да ћемо за неколико година имати више оваквих кровова у нашем граду.
Градска секретарка за заштиту животне средине Ивана Вилотијевић је нагласила да идеја „Зеленог крова” у Секретаријату за заштиту животне средине постоји последњих пет година, те да је већ урађен сличан пројекат на згради „Градског стамбеног”, који треба да се изведе.
– Зелене површине у Београду се и на овај начин „попуњавају”, а предности су вишеструке. Имамо подршку Града Београда и ово је начин да се повећају јавне зелене површине, којих на територији Београда тренутно има четрнаест одсто. Зато је неопходно да се изради стратегија зелене инфраструктуре, чију смо формулацију започели, те се надамо да ће у 2023. години за те потребе бити обезбеђен новац у буџету – навела је Ивана Вилотијевић.
Поставком првог зеленог крова на општинској згради у Вождовцу афирмише се ова тема и употреба зелених кровова, која, сходно својим предностима, чини се као неопходност будућег изгледа градова у Србији, али и свету. Све већи број површина под зеленилом, значи већу свест грађана о значају очувања животне средине.
* Реализацију пројекта “Садимо дрвеће да би усадили здрав ваздух” суфинансира Министарство културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.