Шта је Кирбај?
Кирбај, који је названа по св. Кирилу и Методију, спада у значајне храмовне славе у русинским заједницама. Иако се сама реч “Кирбај” може помало разликовати у зависности од региона, она генерално означава посебан дан у календару цркве посвећене св. Кирилу и Методију, који су познати по свом раду на христијанизацији и просветитељству словенских народа у 9. веку.
Традиција и обичаји
Прослава Кирбаја је дубоко укорењена у традицији и култури Русина, који овај дан обележавају с посебном пажњом. Обичаји везани за овај празник обухватају више важних аспеката:
Архијерејска Литургија: Главни део прославе је архијерејска Литургија која је одржана у храму посвећеном св. Кирилу и Методију. Литургију је служио Преосвештени владика Георгије Џуџар, уз саслуживање свештеника из различитих парохија. Ова служба представља срце празничне прославе и окупља вернике који долазе да учествују у заједничкој молитви.
Освећење воћа и плодовa: Након Литургије, у складу са традицијом, одржава се обред освећења воћа и других плодова. Овај обред је симболичан чин који представља захвалност за дарове природе и благослов Божји за предстојећу годину. Воће и други плодови се постављају на сто у цркви, где су освећени уз молитву, а потом подељени присутнима.
Молитва и заједништво: Након церемоније освећења, уследила је молитва и дружење. Ова деоница дана је посвећена уједињењу верника у духу заједништва и солидарности, што је посебно важно за русинске заједнице које су познате по снажним породичним и комуналним везама.
Значај Кирбаја
Кирбај је више од само религиозног догађаја; он је изражај културног идентитета Русина. Ова прослава не само да одржава верске традиције, већ и јача осећај заједништва и културне везе међу члановима заједнице. Празник је прилика за русинске породице да се окупе, размењују приче и традиције, и обележе важан аспект своје културне баштине.
„Кирбај је за нас много значајан. То је дан када се цела наша заједница окупља и осећа дубоку везаност за нашу традицију и културу,“ каже Ана Јовановић, чланица русинске заједнице у Шиду.
„Овај празник нас подсећа на наше корене и вредности које чинимо део нашег живота. Освећење воћа и плодовa је симболичан начин да се захвалимо за све благослове које смо примили током године и да се ујединимо као заједница. Веома је важно да наставимо да одржавамо наше обичаје и преносимо их на будуће генерације.“
Уз богат духовни и културни програм, Кирбај представља важан дан у животу русинске заједнице у Шиду и шире, као и у свим местима где живе Русини. Празник, осим што одржава верске традиције, такође оснажује културни идентитет и традицију, што је кључно за очување културне разноликости и заједничког наследства.
Пројекат “Мостови културе: Русини у Србији / Мости културе: Русини у Србији” суфинансиран је од стране Министарства културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Leave a Reply