
Високи објекат зидан од црвенкастог камена вековима уназад стидљиво „посматра“ фрушкогорско насеље Врдник. Ова руинирана кула и носи назив места на којем се налази- „Врдничка кула“. Налази се на самом врху брда и види се из даљине. Све чешће је посматрају туристи из свих делова земље и иностранства јер је, захваљујући инвеститорима, пре неколико година на овом месту изграђен и туристичко-угоститељски комплекс.
Верује се да је Врдничка кула саграђена у доба Римљана, као једно од утврђења која су служила за заштиту Срема и царског града Сирмиума. Циљ ове одбрамбене линије био је да заштити територију Римског царства од племена која су долазила са севера, преко Дунава.
Претпоставља се да је дело римског императора по имену Пробус , који је владао од 274. до 282. године нове ере. Током његове владавине прокопани су бројни иригациони канали на територији Срема, а сматра се да је Пробус 280. године из Италије донео винову лозу, која је од тада почела да се гаји на Фрушкој гори.
Нажалост, Врдничка кула разорена је 441. године од стране Хуна. Касније је обновљена, да би је потом разорили Авари, а последњи пут је срушена доласком Турака у Срем, почетком 16. века, после чега је напуштена.
Најбоље очуван део Врдничке куле јесте главна, донжон-кула, чија висина износи 18.5 метара. У кулу је тешко ући јер је улаз затрпан, али се у њу може ући је могуће то учинити кроз отвор који се налази неколико метара изнад тла, и до ког је могуће попети се без већих тешкоћа. Са главног отвора можете се спустити и у саму унутрашњост куле, у којој расте ниско жбуње.
Сачуван је и део бедема око куле, део улазне капије са источне стране, и делимично затрпан улаз у подземље, које није испитано. Локално становништво верује да испод куле постоје подземни ходници, али до сада није било покушаја да се улаз у подземље поново отвори.
Туристи, који су све бројнији у овом делу Фрушкогорја, до Врдничке куле могу стићи на неколико начина. Из села Врдник, што је компликованији начин, јер захтева познавање стаза које воде кроз њиве и викенд насеља, док је лакше доћи шумском стазом која се одваја од пута Змајевац – Врдник.
Врдничка кула
Врдничка кула је још 1949. године заштићена од стране Завода за заштиту и научно проучавање споменика културе Србије, као културно добро од великог значаја, али је тек 2016. године рађено на њеној обнови, након што је указивано да пропада без икакве заштите државе.
Поменуте радове реализовао је Покрајински завод за заштиту споменика културе и у оквиру њих је урађена санација, конзервација и заштита зиданих структура.
Конкретно, 2016. године, урађено је ископавање земље око зидина бранич куле, ради утврђивања нивоа темељења куле и израде недостајућег лица зида куле са јужне и источне стране исте. Очишћене су зидане структуре бранич куле од корова и растиња и обзидани су зидови (израда лица зида) ломљеним каменом са ручном обрадом камена до висине од око 2,50 м од нивоа терена.
Живодарка Витасовић
Leave a Reply