НС: Почео фестивал менталног здравља

Дефилеом ученика новосадских средњих школа и чланова Удружења „Доктори кловнови“ започео је осми по реду Фестивал менталног здравља. У оквиру програма свечаног отварања, глумци „Државног посла“ извели су скеч на тему „емпатија“ којом се овогодишњи Фестивал свеобухватно бави, а наступили су и бенд КЦ „Склониште“ и оркестар „Добри људи“ који чине ученици СОШО „др Милан Петровић“. Том приликом, у дворишту Соколског дома, организације које пружају психолошку помоћ и учествују у организацији Фестивала представиле су своје активности.

Присутнима на отварању обратили су се начелница Центра за промоцију здравља Института за јавно здравље Војводине др Снежана Укропина, директор Медицинске школе „7. април“ Ђорђе Искрин, председник Соколског друштва Војводине Мирослав Ковачев и чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић. Она је истакла да Град препознаје значај Фестивала и више од десет година континуирано издваја средства за пројекте који доприносе промоцији менталног здравља и превенцији менталних поремећаја.

– Унапређење и очување менталног здравља становништва има велики значај, поготово након немилих догађаја из маја месеца. Никада као данас, психологија није била оволико потребна да као одговорно друштво пронађемо, оснажимо и учинимо видљивијим ресурсе на које можемо да се ослонимо како би превазишли кризу. Драго ми је што је централна тема овогодишњег Фестивала емпатија коју свакодневно морамо да развијамо и код деце и код нас самих како би могли да помогнемо онима којима је то потребно. Позивам наше суграђане да одвоје време и присуствују неком од програма Фестивала где ће се на занимљив начин упознати са важним и корисним темама – изјавила је Дина Вучинић.

Фестивал менталног здравља, од 2016. године организује Институт за јавно здравље Војводине, у сарадњи са релевантним установама и организацијама, а подржава га Град Нови Сад и Делегација Европске уније у Републици Србији. Посетиоци фестивала, до петака 20. октобра у више од 40 разноликих психолошких и креативних садржаја имаће прилику да искусе праксе које унапређују ментално здравље појединца и заједнице, развијају емпатију и осетљивост која је нужна за међусобно разумевање различитих друштвених група – деце, младих, старијих, маргинализованих, обесправљених.

Сви  садржаји су бесплатни, а програм је доступан на овом линку: http://izjzv.org.rs/app/FMZ/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*