У Општини Стара Пазова настављен је пројекат пошумљавања јавних зелених површина. Овог пута у сарадњи са фиромом „Алумил“ посађене су нове саднице.
У питању је 60 садница смрче, борова, лириодендрона, јавора, липе и украсних трешања које су посађене на више локација у граду.
Нове засаде добило је двориште вртића у Железничкој улици у Новој Пазови и двориште Основне школе „Свети Сава“, такође у овом насељу.
Садња овог дрвећа леп је пример друштвено одговорног пословања која је помогла у реализацији ове акције.
„Фирма „Алумил“ је обезбедила саднице, а наше предузеће техничку и стручну помоћ. Трудићемо се да и у наредном периоду константном садњом нових стабала формирамо што више дрвореда за лепшу и здравиу будућност свих наших суграђана“, саопштило је овим поводом Јавно предузеће „Чистоћа“ Стара Пазова.
Да Стара Пазова поклања пажњу очувању животне средине и брине о пошумљености сведочи и недавна акција ЈП „Чистоћа“ чији вредни радници Радне јединице „Зеленило“ су посадили 31 зимзелену садницу на кружном току према Новој Пазови.
Укупно је посађена 31 зимзелена садница, од којих 28 комада тује occidentalis „Globosa“ и 3 комада тује orientalis „Elegantissima“.
„Поред садње извршили смо и орезивање, сакупљање и одвоз грана, кошење траве, сакупљање смећа, чишћење стаза и целе саобраћајнице.Овим је нови кружни ток добио нови још лепши изглед, а грађани Нове Пазове су са одушевљењем поздравили уређење кружног тока а самим тим и целе саобраћајнице“, навела је „Чистоћа“ у свом саопштењу.
Много је разлога због којих је неопходно повећати број зелених површина и пошумљености урбаних насеља.
- Да би се произвео кисеоник за једну особу потребно је око 7-8 стабала
- Четири стабла букве за сто година могу да обезбеде једном човеку кисеоник за осамдесет година живота
- Један четинар поизводњом кисеоника може да покрије и до 120 ари. Зато је свако дрво део плућа наше планете
- Дрвеће пречишћава земљиште, апсорбује штетне супстанце и понаша се као филтер
- Шуме играју битну улогу у пречишћавању ваздуха од прашине и честица које доспевају у атмосферу. Букова шума површине 1 ха може да прими 68 тона прашине и чађи, само једно стабло дивљег кестена може да задржи 80 кг аеросола и 120 кг прашине годишње. Четинарска шума од 1 ха за годину дана филтрира од 30 до 35 тона прашине, а лишћарска шума 50-76 тона.
- Дрвеће чува наш новчаник штедећи енергију, лети за хлађење, зими за грејање. Улице са дрворедом су лети неколико степени хладније, а зими неколико степени топлије.
* Реализацију пројекта „Садимо дрвеће да би усадили здрав ваздух“ суфинансира Министарство културе и информисања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.