У част свог најславнијег некадашњег становника Надаљ је добио сталну изложбену поставку посвећену архитекти и олимпијцу Момчилу Тапавици.
У новој згради Месне заједнице од уторка ће трајно бити доступне фотографије великог Надаљчанина, факсимили његових писама и карти, те фотографије здања које је пројектовао широм бивше Југославије, од Новог Сада, преко Цетиња и Херцег Новог, па све до Пореча. Стална поставка – “Повратак у родни крај” – настала је кроз пројекат “Променада кроз прошлост Србобрана”.
“Кажу да је једно место велико уколико има и великих људи. Гледајући по томе наш Надаљ је огроман – мало место, а има толико знаменитих личности. Један посебан великан рођен је у Надаљу пре 150 година, поставио је темеље за настанак српске спортске нације, олимпијац и архитекта – Момчило Тапавица. Да није заборављен у Србији говоре нам говори нам и то да улице у Новом Саду и Београду носе његове име. Ни општина Србобран ни Надаљ нису заборавили Тапавицу, открили смо му бисту испред спортске хале, Матица српска се одужила свом штићенику откривањем његове бисте у Новом Саду, а Дом културе Србобран кроз пројекат “Променада кроз прошлост Србобрана”, дарује Надаљу изложбу фотографија о животу и раду Момчила Тапавице, која ће стално красити зграду Месне заједнице. Ова изложба са разлогом носи име ‘Повратак у родни крај’. Изложене фотографије припремио је дугогодишњи сарадник Дома културе, уметнички фотограф Рајко Каришић, покровитељ пројекта су Покрајински секретаријат за културу и Општина Србобран”, рекла је на почетку програма отварања Соња Стојновић, директорка Дома културе Србобран.
У име локалне самоуправе окупљене је поздравила Милица Зарић, заменица председника Општине Србобран, изразивши задовољство што има прилику да буде део свечаности посвећене, како је рекла, “нашем Момчилу Тапавици”.
“Хвала тиму који је радио на овом пројекту и који је успео да након 150 година на неки начин у Надаљ врати Момчила Тапавицу, и тако му се одужи за све оно што је он некада давно учинио да би се чуло за Надаљ, посебно учешће на Олимпијади у Атини 1896. године. Верујем да ће ово место у наредном периоду бити добро посећено, да ће људи долазити да се кроз изложбу упознају са животом Момчила Тапавице, као и да ће Надаљчани сигурно бити добри домаћини свима који посете сталну изложбу”, рекла је Милица Зарић.
За прикупљање многих мање познатих података из извесно богатог и бурног живота Момчила Тапавице, од школске клупе у Надаљу и Новом Саду, студија у Будимпешти, живота у Италији, Швајцарској и Мароку, Новом Саду и другим градовима, до смрти у Пули, посебне заслуге иду Надаљчанину Миодрагу Шијачком, који је многе године живота посветио истраживању Тапавичине личне и пословне биографије.
“За Тапавицу сам сазнао још као дечак 1971. године, гледајући популарну емисију ТВ Спорт. Један прилог био је посвећен Момчилу Тапавицу, рођеном Надаљчанину, како је речено, и одмах сам се заинтересовао за то име. Прве информације добио сам од Лазара Рачића, који је писао о Тапавици у Монографији Надаља, а касније сам и сам почео да обилазим музеје и полако почео да прикупљам податке. У спортском делу Музеја Војводине наишао сам на тзв. ‘Тапавицину соба’ и ту сам и сам увидео, а исто ми је рекао и академик Чедомир Јовановић, да је Надаљ чувено село”, рекао је, између осталог, Шијачки.
Он је окупљене упознао и подсетио на многе биографске податке из живота Момчила Тапавице, од детињства и места где је као дечак живео у Надаљу, па све смрти у Пули 1949. године.
Програм отварања употпунио је и рецитатор Угљеша Сурдучки.
Извор/ Фото/ Општина Србобран